Zumba: táncos-fitness őrület

zumba

Ha röviden és egyszerűen kellene meghatározni, hogy mi az a zumba, akkor azt írnám: latinos-pörgős zenére táncos lépések jókedvvel fűszerezve. Ez az a mozgás, amit bárki elkezdhet, legyen fiatal vagy idősebb, legyen kissé túlsúlyos vagy vékony, legyen férfi vagy nő. A siker garantált. 

A Zumba

A zumba szó kolumbiai szlengből, a zumbear igéből származik, jelentése: gyorsan mozogni, szórakozni, más latin nyelveken pedig bulit, partit jelent. A zumba autentikus dalokat, stílusokat vonultat fel és ehhez tempótól függetlenül olyan mozdulatokat kapcsol, melyek igen hatékonyak a fitness céljainak elérésében - többek között: zsírégetés, kalóriahasználat maximalizálása, kondíciójavítás -. A zenék struktúrájának megtartása a zumbában elengedhetetlen fontosságú. 

Egy kis zumba történelem

A zumba úgy kezdődött, hogy a 90-es évek közepén Beto Perez - aki aerobikot és latin táncot oktatott a kolumbiai Caliban - otthonhagyta az aerobikhoz használt zenéit. Nála voltak viszont a latin zenéi: salsa, merengue, cumbia slágerek eredeti, akusztikus változatban. Beto Perez improvizált és megtartotta első Zumba aerobik óráját. Életében először nem kellett a vendégeit külön motiválni, saját maguktól pörögtek, és az óra végére rajongóvá is váltak. Így tehát egy véletlennek köszönhetően született meg a Zumba® Fitness Party

A kezdeti sikerek után Beto Amerikába költözött, de a fitness ipar hazája nem fogadta be a Zumba® Fitness ötletét. 2002-ben Beto Perez befektetőtársakat keresett a Zumba® márkanév világszintű bejegyzéséhez, és meg is találta őket. Céget alapítottak, majd kiadtak egy négy részes Zumba® kazettát, amit már a kiadás évében több százezer példányban adtak el. Az emberek zumbázni akartak, egyre nőtt az igény a zumba oktatók képzésére, így elindult a tananyag és a képzések kialakítása. A Zumba Fitness LLC a színvonalasabb oktatói képzés érdekében partnerséget kötött a legnagyobb amerikai szakmai szervezetekkel, és 2007-ben megtörtént a Zumba® nemzetközi nyitása. A zumba központja Amerikában, Floridában van.

A zumba Magyarországon 

Magyarországra két évvel ezelőtt érkezett meg a zumba, így nyugodtan mondhatjuk, hogy itthon még teljesen gyerekcipőben jár. Jelenleg mintegy 500 regisztrált oktató van, akik az ország kisebb-nagyobb településein tartanak zumba órákat. A legelső, bemutató órán mindössze néhányan voltak, de közülük többen azóta azon fáradoznak, hogy a zumbát minél többen megismerjék. Köztük van Sinkó Tamás is.

A korábbi sikeres versenytáncos azonnal beleszeretett a zumbába, és ez a "szerelem" azóta is tart. Elvégezte a zumbaoktatói képzést, majd úgy gondolta, hogy belevág a nagy kalandba és zumbaórákat tart. Az indulás nem volt könnyű, Sinkó Tamás első óráján mindössze heten voltak. Természetesen nem adta fel, és ma már "szűkebb hazájában", Egerben is 30-40 ember van az óráin, míg egy-egy nagyobb zumba rendezvényen akár több száz embert is megmozgat. 

Egy zumba óra

Egy alkalom 60 perc. A tempó fokozatosan erősödik, nagyjából az óra kétharmadánál éri el a maximumot, majd onnan szép lassan "visszavesz" az oktató, a legvégén pedig van egy nyújtás. A számok között van néhány másodpercnyi pihenő, amikor a zumbázók akár ihatnak, megtörölközhetnek. Fontos - és ezt az oktatók el is mondják -, mindenki csak addig csinálja ameddig bírja. Aki elfárad megállhat, lassíthat. Hiszen nem az a cél, hogy az emberek teljesen elkészüljenek az erejükkel. A zene változatos, egy megkötés van: 70%-ban kell zumba zenének lennie és 30%-ban lehet más zene. Néhány számnak kötött a koreográfiája, de többnyire az oktató állítja össze a tánc és fitness kombinációjából álló lépéseket.

Még mielőtt valaki azt gondolná, hogy egy idő után a zumba órák unalmassá válnak, ez gaantáltan nem így van. Az amerikai központban mindig kitalálnak valami újdonságot, ezzel biztosítva, hogy a zumbát ne lehessen megunni. Van már gyerekeknek való zumba, aquazumba és időseknek való zumba, hogy valóban mindenki a megfelelő mozgást végezhesse. A zumbaoktatásnak egyébként egy jól szabályozott rendszere van, az oktatóknak különböző képzéseken kell részt venni. Itthon aerobikoktatói vagy tánctanári előképzettség szükséges ahhoz, hogy valaki zumbát tarthasson. 

És hogy mire jó a zumba? Mindenre, de tényleg! Kiváló fogyasztószer és jót tesz a léleknek is. Sinkó Tamás elmesélte, hogy három hónap alatt a zumbától 10-15 kilót fogytak a vendégei, egy alkalom általában közel egy kilótól "szabadítja meg" a zumbázót. Akin pedig nem volt annyi plusz kiló, az átformálódott. Egy hölgy pedig nekem mesélte az egyik zumbaóra után, hogy egy három napos intenzív zumbahétvége alatt négy kilót fogyott. (Szóval nincs szükség csodaszerekre, csodaporokra, irány egy zumbaóra!) A fizikai és lelki megújulás mellett a mentális képességekre is hat a zumba. Az egri oktatónak volt olyan vendége, aki alvásproblémákkal küzdött és a rendszeres zumba hatására ezek megszüntek. De én is észrevettem magamon, hogy a zumba utáni napon sokkal összeszedettebb vagyok. És ki ne felejtsem: a legtöbben mosolyogva zumbáznak, de szinte biztos, hogy az óra végén fülig ér a szája mindenkinek és ellazul. 

Sinkó Tamás azért is szereti a zumbát, mert - a latin versenytánchoz hasonlóan - változatos, sokféle tánc van benne. Úgy véli a zumbában mindenki talál magának valami jót. Van, aki fogyni akar, van a ki kikapcsolódni, feltöltődni. És az sem elhanyagolható, hogy a nők nagy többségéből kihozza a nőiességet a zumba. 

De még mielőtt bárki azt gondolná, hogy ez megint egy nőknek való mozgásforma, ez nem így van! Férfiak is bátran beállhatnak, nem kell attól félni, hogy "elnőiesednek". Legfeljebb eltűnik a sörpocak, javul az állóképeségük és ki tudja, talán még életük párját is megismerhetik egy zumba órán...

Mindenesetre érdemes legalább egyszer kipróbálni a zumbát, a legtöbb helyen az első óra ingyenes, azaz nincs semiféle kockázat. Legfeljebb az ember annyira beleszeret, hogy elmegy a következő órára és a következőre, és a következőre...

(A cikk egyes részeinek és a képeknek a forrása a zumbahungary.eu honlap.)